Home / İslam Dünyası / Irak / ABD: Irak’ta Tek Çözüm BÖLÜNME!

ABD: Irak’ta Tek Çözüm BÖLÜNME!

ABD Kara Kuvvetleri (KK) komutanı Ray Odierno, Irak’ta ‘Şiiler ile Sünniler arasında bir uzlaşıya varmanın çok zor olduğunu ve tek çözümün bölünme olabileceğini’ söyleyerek mezhepçi-tekfirci akımların kaynağının Amerika olduğunu tekrardan ortaya koydu.

Gelecek Cuma günü görevden ayrılarak yerini General Mark Milley’e bırakacak olan Odierno, Irak’ın gelecekte eski haline benzemeyebileceğine işaret etti. ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) basın açıklamasında bulunan ABD’li general, bölünme konusunda kararın bölgeye, siyasetçilere ve diplomatlara ait olduğunu kaydetti ve bunun bir ihtimal olduğunu ekleyerek umdukları bölünmede parmakları olmadığı havasını vermeye çalıştı.

Sünnilerle Şiiler arasında barışın ‘daha çok zorlaştığını’ söyleyerek adeta hayallerini ortaya koyan Odierno, “Bölünmek tek çözüm olabilir. Ancak ben bunu söylemek için daha hazır değilim” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin bu aşamada IŞİD’i yenmeye yoğunlaşması gerektiğini belirten Odierno, “Önce IŞİD’i halletmemiz gerekiyor, daha sonra ne olacağına karar verebiliriz” dedi.

Irak’ı Yeniden İşgal Hevesi Devam Ediyor

“İnanıyorum ki, gelecek birkaç ay içinde gerekli aşamaları kaydedemezsek, bir değişim yaratıp yaratmayacağını görmek için bir grup askerin bölgeye yerleştirilmesini değerlendirmemiz gerekecek” diyen Odierno, zamanı geldiğinde bu seçeneğin ABD Başkanı Barack Obama’ya sunacaklarını kaydetti.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir