ABD Gizli Belgeleri: ABD-Batı-Türkiye-Körfez Ülkeleri IŞID Terörünü Destekledi

Ortaya çıkan gizli raporda, Suriye rejimini yıkmak için “İslam devletinin” stratejik bir şans olduğu belirtiliyor.

Alman gazeteci Rainer Rupp tarafından yayınlanan haber-yoruma göre, şu ana kadar sıkı bir biçimde gizlenen Pentagon raporu Amerika’nın Suriye ve Irak’ta IŞİD koşullarını yarattığını kanıtlayacak deliller içeriyor.

ABD, Batı, Türkiye ve Bazı Arap Rejimleri Suriye Rejimini Yıkmaya Çalışıyor

Haberde söyle deniliyor : “ABD ordusunun geri dönüsü için  IŞID orada bir araç olarak hizmet etmelidir. Muhafazakar Amerikan Sivil Halklar Örgütü mahkeme kararı ile ABD gizli belgelerinin bir kısmına ulaşılabilmesini başarmıştı. Amerikan gazeteci Nafeez Ahmet iste bu haktan dolayı 2012 yılındaki Pentagon askeri istihbarat tarafından hazırlanan bu raporun bir kısmına ulaşmayı başarıyor. Rapora göre ABD, Batı ve Türkiye; Sünni Körfez ülkeleri ile birlikte Suriye’deki radikal-İslamcı grupları desteklemekte.”

Bu Yönetimler Açıkça El-Kaide ve IŞID Gibi Grupları Destekledi

Junge Welt gazetesinde yayınlanan Pentagon Askeri İstihbaratı’nın hazırladığı 7 sayfalık dokümanın bazı bölümlerinin sansürlendiği görülüyor. Ancak bazı bölümlerin sansüre uğramasına rağmen “Batılı hükümetler Esad rejimini devirmek için El Kaide ve IŞİD gibi İslamcı grupları teşvik ettiler” şeklinde yer alan bilgi açıkça veriliyor.

Alman gazeteci Rupp’a göre, rapor Suriye’deki ayaklanmalarda Müslüman Kardeşler, Selefistler ve El Kaide gruplarının, Esad rejimini yıkmak için ana itici güç olarak görüldüğü ortaya çıkıyor.

2012 yılına ait Amerikan askeri istihbarat raporuna dayandırılan bilgilere göre, Irak’taki El-Kaide milislerinin Suriye’deki muhalif güçlere destekte önemli bir unsur olduğu Amerikan resmi kurumları tarafından biliniyordu.

IŞID Terörü ABD, Batı, Körfez Ülkeleri ve Türkiye Gözetiminde Oluşut

Pentagon Askeri İstihbarat raporuna göre, Amerikan yönetimi kontrolündeki Bati ülkeleri, Türkiye ve Körfez ülkelerinin Suriye’de Esad rejimini yıkmak için daha başından beri IŞİD benzeri halifelik kurmasına/ oluşmasına, zemin hazırlamasına göz yumdu.

Raporda, Washington’un Suriye’de rejim değişikliğini gerçekleştirebilmesi için El Kaide bağlantılı selefist halifeliği “stratejik bir şans” olarak gördüğü ortaya çıkıyor.

Türkiye Muhalifleri Desteklemeyi Sürdürecek

Raporda bundan sonra neler olacağı ise şöyle anlatılmış: “Batı, Körfez ülkeleri ve Türkiye, Suriye’deki muhalif güçleri desteklemeye devam edecek.”