Analiz Haber: ABD Emperyalizminin Revizyonu: BOP => GOP/GOKAP => MEST/OSGG

Siyonizmin politikaları ile yönetilen ve dünyaya her türlü katliam-sömürü-zulüm örneklerini sunan Emperyalis Amerika, Ortadoğu ülkelerinde tıkanan sömürü sürecini canlandırmak için türlü oyunlar oynamaya devam ediyor. Zira bunun ilk ayağı Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) idi ve artık yürümeyince yeni bir isimle Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika (GOP/GOKAP) ve şimdi de Ortadoğu Strateji Görev Gücü (MEST/OSGG)

Tarihi boyunca İslam dünyasını hedef alan ABD, 11 Eylül CIA-MOSSAD yapımı saldırısı ve dönemin başkanı George Bush’un Haçlı seferi başlatıyoruz’ ifadesiyle işgal dönemini hızlandırdı. Gizli hedefinin İsrail’in Arz-ı Mevud hayalini gerçekleştirmek olan operasyonun adı ise Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) olarak ilan edildi.

ABD eski Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice bu projeyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 İslam ülkesinin sınır ve rejimlerini ABD çıkarları doğrultusunda değiştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Projenin eş başkanlığını ise Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan üstlendi.

Made in America El-Kaide Bahanesiyle Ülkeler İşgal Edildi

Afganistan ile başlayan işgaller Irak ile devam etti. Her iki ülkede milyonlarca Müslüman öldürüldü, tecavüzler ve işkenceler gerçekleştirildi. Süreç içerisinde BOP’ta yöntem değişikliğine gidildi. Yeni yöntem askeri ve ekonomik yönden maliyetli ve riskli olan işgaller değil iç isyanlardı.

Suriye , Irak, Tunus, Mısır, Libya ve son olarak Yemen’de ithal teröristler kullanılarak iç çatışma çıkarıldı. Bu isyancıları ABD ve İsrail’in yanı sıra bu ikilinin güdümündeki bölge ülkeleri de destekledi. Yüz binlerce Müslüman katledildi, camiler, türbeler ve hatta peygamber mezarları dahi talan edildi. Özellikle Suriye’de milyonlarca insan evlerini terk edip mülteci durumuna düştüler.

Amaçlarına Ulaşamayınca Yeni Strateji Yeni İsim

Ancak Haçlı-Siyonist ittifakı planlarının Suriye ayağında istediklerini elde edemediler. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dış destekli teröristlere karşı üstünlük kurdu. ABD gelinen bu noktada yeni bir taktik değişikliğine gitti.ABD Ortadoğu’nun işleyişini daha iyi anlayabilmek ve 2016’deki başkanlık seçimlerine giden süreçte ABD’nin dış politikasına rehberlik edebilmek adına yeni bir projeye hazırlıyor.

Bölgedeki mevcut krizlerin arkasındaki dinamikleri kavramaya yönelik oluşturulacak Ortadoğu Strateji Görev Gücü (MEST) ABD’nin Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright ve Ulusal Güvenlik eski Danışmanı Stephen Hadley tarafından yönetilecek. Projenin tanıtımı Washington merkezli Atlantik Konseyi’nde düzenlenen “Bölgeden Bir Görünüm” başlıklı oturumda yapıldı.

Albright: Bu proje ABD için mecburi

Toplantıda MEST’in hedeflerini anlatan ABD Dışişleri eski Bakanı Albright, böyle bir projenin başlatılmasının “basit fakat mecburi nedenleri olduğunu, bölgenin ABD için muazzam derecede önem teşkil ettiğini ve hâlihazırda üst üste binen krizlerle boğuştuğunu” dile getirdi.

“Önümüzdeki aylarda bölgede sorunların kaynağını oluşturan konular araştırmacı grubumuz tarafından derinlemesine analiz edilecek ve görev gücünün nihai raporunu oluşturacak” diyen Albright, MEST’in, bölgedeki insanların bakış açılarını rapora yansıtabilmek umuduyla buradaki insanlar ile irtibat kurarak işbirliği yapacağını sözlerine ekledi.

ABD’nin Bitmeyen “YARDIMLARI!”

ABD Ulusal Güvenlik eski Danışmanı Stephen Hadley ise Ortadoğu’daki mevcut krizleri anlayabilmek için bazı soruların cevaplanması gerektiğine dikkat çekti. Süreci oluşturan çerçevenin altını çizen Hadley, “Neden pek çok ülke hükümetlerinin çöküşünü görüyor? Aşırılığın yükselişini ne açıklıyor? Bölgedeki insanlar ne tür bir hükümeti destekliyor ve ABD, Avrupa ile dünyanın geri kalanı bu konuda nasıl yardım edebilir” gibi soruları örnek gösterdi.

Türkiye De Dahil İslam Ülkelerinde Araştırma Adıyla Ajanlık Yapıyorlar

Atlantik Konseyi’nde düzenlenen “Bölgeden Bir Görünüm” başlıklı oturumda konuşan Zogby Araştırma Merkezi Kurucusu James Zogby de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bölge ülkelerinin sosyal yapısı üzerine yaptıkları araştırmayı anlattı.

Mısır, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Irak’ta 4 Eylül-3 Ekim 2014 tarihleri arasında halkın Ortadoğu’daki olayları nasıl algıladıklarını araştırdıklarını ifade eden Zogby araştırmaların amacının, ABD’nin Ortadoğu insanını daha iyi anlaması için içeriden bir bakış açısı sunmak olduğunu dile getirdi.