ABD Askerleri Türkiye’nin Urfa Şehrine Geldi…

Türkiye yönetimi ile ABD arasında Suriye konusunda yapılan anlaşma kapsamında Şanlıurfa’da kurulan ‘Müşterek Harekat Merkezi’nde görevlendirilecek ilk ABD’li askerler kente ulaştı.

ABD ile Türkiye arasında 5-7 Ağustos tarihlerini arasında düzenlenen toplantılarda Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi kurulması mutabakatına varılmıştı.

Türkiye halkının İncirlik ABD üssü ve Malatya Kürecik Nato üssü gibi yabancı askeri oluşumlara tepkisi ortada iken bu üslere ABD’den yeni askerler ülkeye gelmiş oldu.

Bakanlık açıklamasında, “Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik Müşterek Hareket Merkezinin kurulması çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda ön hazırlık maksadıyla altı kişilik ABD heyeti Şanlıurfa’ya ulaşmıştır.” denildi.

Mutabakat çerçevesinde Şanlıurfa’da Müşterek Harekat Merkezi kuruldu. Merkezde görev yapacak 90 kişilik ilk Amerikalı askeri birlik ise bugün kente geldi.

Şanlıurfa GAP Havaalanı’na inen Emperyalist ABD askerleri daha sonra otobüslerle hareket ederek merkeze ulaştı.

Posted in Türkiye