72 Yaşındaki Filistinli Mescid-i Aksa Gönüllü Muhafızı

Mescidi Aksa’da muhafızlık hikayesini anlatan Alyan şunları söyledi: “Yaşım ilerleyince ve emekli olunca gönüllü bir Mescidi Aksa muhafızı oldum. O günden beri her gün Mescidi Aksa’ya geliyorum. Sabah saat 04:00’te uyanıp gece namazını kıldıktan sonra Mescidi Aksa’da sabah namazı kılmak için çıkıyorum. Namazdan sonra da Kur’an ayetlerini tilavet etmeye başlıyorum.”

Alyan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Başka muhafızlar (murabıtlar) gelinceye kadar Kur’an okuyorum. Ardından Mescidi Aksa avlusundaki ilim köşelerinden birinde tecvit dersleri alıyorum. Bundan sonra duha namazını, ardından öğlen namazını kılıyoruz. Bu süre içinde Siyonist yerleşimciler Mescidi Aksa’yı basınca biz de tekbir ve tehlillerle onlara karşı koyuyor ve protesto ediyoruz. Onların Mescidi Aksa’yı basıp dolaşmalarını engellemeye çalışıyoruz.”

Her gün gücü oranında Mescidi Aksa’ya gelip burada cemaatle namaz kılmayı adet edindiğini, bu süre zarfında tecvit ve hadis öğrendiğini belirten Alyan, zaman zaman işgal askerleriyle, polis ve istihbaratçılarının tehditleriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.